Vsak človek ima v življenju nek cilj do kamor želi priti. To so lahko veliki cilji ali manjši. Lahko jih je veliko ali pa samo en. Da pridemo do nekega cilja, moramo tudi delati na njem. Če človek nima nobenega cilja v življenju, potem tudi ne ve kaj dela in zakaj to dela. Lahko se počuti izgubljenega.
Cilji se lahko tudi spreminjajo ali pa dodajajo sproti. Ko nek cilj dosežemo si zadamo novega in delamo naprej. Lahko se nam tudi spremeni celotna situacija in cilj, ki si ga zadamo dejansko ni mogoč. Takrat si lahko cilj spremenimo in naredimo bolj realističnega.
Cilje imamo lahko celo življenje na primer: v osnovni šoli nam je cilj priti do neke srednje šole s programom, ki nas zanima. Ko zaključimo to, želimo nadgraditi znanje na faksu in ga uspešno zaključiti. Ko nam uspe tudi ta cilj si lahko zadamo naslednjega. Na primer v roku dveh let se želim zaposliti v to smer v tem kraju. V naslednjih desetih letih si želim ustvariti dom in družino. In tako naprej. Ciljev je neskončno. Včasih se sploh ne zavedamo, da jih imamo toliko, dokler jih ne začnemo dosegati in se dejansko zavedamo, da je to bil eden od ciljev.
Nekateri cilji žal tudi ne uspejo, ampak ne smemo dovoliti, da nas to ustavi. Vedno je lahko nek plan B, nek drugi cilj, ki ga lahko nadomesti s tem neuspešnim. Na primer imamo cilj da pretečemo maraton v dolžini 26km naslednje leto. Na ta maraton se pripravljamo že par mesecev prej. Vadim in tečemo, ter se pripravljamo na ta veliki dan. Zadamo si tudi cilj da ga želimo preteči v nekem določenem času. Nato pa pride dan maratona in nam ne uspe preteči maratona v času, ki smo si ga zadali. Tukaj moramo gledati tudi pozitivno. Cilj najprej je bil, da pretečemo maraton in to nam je tudi uspelo. Nismo ga pretekli v času, ki smo si ga zadali ampak še vedno smo ga pretekli. Sedaj vemo kaj pričakovati za prihodnje leto. Vadimo in se potrudimo, da nam bo naslednje leto uspelo preteči tudi v času, ki smo si ga zadali. Torej tudi neuspešni cilji so nam lahko motivacija, da se izboljšamo.