Za ciklični akumulator je značilno, da je sposoben globokih praznitev in da se praznitve pogosto ponavljajo. Takšna naprava je pogosto označena tudi s kratico DC – deep cycle. Koliko ciklov bo imela tovrstna naprava, pa je zlasti odvisno od tehnologije, v kateri je narejena, pa tudi od same globine praznjenja.
Ciklični akumulator v primerjavi z avtomobilskim
Za ciklični akumulator je torej značilno, da se prazni z bolj konstantnim tokom na daljše razdobje v primerjavi z avtomobilskim. Starter akumulator pa se prazni z visokim tokom v kratkem časovnem obdobju.
Akumulatorske plošče so v cikličnem akumulatorju praviloma debelejše v primerjavi s starter akumulatorjem, ki ima tanke. Proizvajalci pa v ciklični akumulator torej nameščajo debelejše, in sicer okoli 3 milimetrov. Prav tako nameščajo tudi svinčene elektrode, ki pa niso porozne, ampak polne.
Kateri akumulatorji sodijo med ciklične
Vsekakor je na trgu na voljo ciklični akumulator v več različicah. Na voljo so takšni s tekočim elektrolitom in naprave brez vzdrževanja. Slednje pomeni, da jim ni treba dolivati vode. Ciklični akumulator s tekočim elektrolitom je lahko trakcijski ali poltrakcijski. Tehnologiji vseh omenjenih vrst pa sta AGM in GEL.
Za AGM tovrstne naprave je značilno, da je elektrolit napit na stekleni volni. Pri GEL akumulatorjih pa je elektrolit v gelskem stanju. Na sploh pa se ciklični akumulator najpogosteje uporablja v navtiki, in sicer za servisne akumulatorje. Prav tako tudi za caravaning ter samostojne solarne sisteme.
Kakšen ciklični akumulator je najbolje izbrati
Kaj torej izbrati – ciklični akumulator s tekočim elektrolitom, GEL ali AGM? Pred izbiro nikakor ne pozabite preveriti, kakšne vrste polnilca akumulatorja imate. Slednji mora namreč popolnoma ustrezati tehnologiji izbrane naprave. Prav tako je potrebno preveriti še polnilno napetost iz alternatorja.
Polnilec ter ostali viri polnjenja skupaj z napravo tvorijo celoto. Nič vam torej ne bo pomagal izbor dobrega akumulatorja, če ne boste primerno poskrbeli tudi za polnjenje.