Pistacija izvira iz Sredozemlja. Njena prvotna domovina je Bližnji vzhod. Pistacija je eden najbolj pomembnih izvoznih artiklov Irana, kjer raste tudi najstarejše drevo pistacije na svetu. Staro naj bi bilo okoli sedemsto let. Pistacija se zelo pogosto pojavlja v receptih za slane in sladke jedi v številnih državah Bližnjega vzhoda, ki veljajo tudi za glavne pridelovalke tega oreščka v svetovnem merilu. Pistacija se pri njih zelo pogosto znajde v solatah, zelenjavnih prilogah, namazih ter odličnih sladicah. Njihova kulinarika si ne more predstavljati svojega obstoja brez tega oreščka. Ljudje so v teh deželah tako navajeni na njen specifičen okus, da jim predstavlja obvezno sestavino v zelo številnih jedeh.
Zanimivo je, da je pistacija v teh deželah zelo cenjena in nepogrešljiva sestavina v različnih jedeh. Pistacija je zelo dober vir vlaknin in odličnih maščob ter antioksidantov, ki skupaj poskrbijo za preprečevanje mnogih bolezni sodobnega časa. Tukaj imamo v mislih predvsem bolezni srca in ožilja, ki so še vedno glavni krivec za večino smrti v državah razvitega sveta. Poleg tega je pistacija tudi izjemno bogata z vitamini, kjer izstopata predvsem vitamin B6 ter vitamin K. Pistacija premore tudi zelo veliko število različnih mineralov ter elementov v sledovih, ki še dodatno pripomorejo k njeni hranilni vrednosti in pomenu za zdravo prehrano sodobnega človeka.
Znanstvene študije potrjujejo, da je veliko bolje in učinkoviteje zaužiti minerale in vitamine iz naravnih sestavin kot pa iz sintetičnih prehranskih dopolnil. Znano, je da telo lahko veliko bolje izkoristi hranilne snovi iz naravne hrane v primerjavi z umetnimi prehranskimi dopolnili, ki poleg vsega velikokrat v vsebujejo tudi različna barvila, arome in konzervanse. Na splošno velja, da je veliko bolje dati prednost naravnim izvorom vitaminov in mineralov ter uporabljati prehranska dopolnila le izjemoma. Velja omeniti tudi dejstvo, da so takšna dopolnila precej draga.